Z histórie pečiatok

Výroba pečiatok má za sebou už veľmi bohatú históriu. Prvá mechanická kovová pečiatka uzrelo svetlo sveta až v roku 1860. Najväčšiu zásluhu vo výrobe pečiatok vôbec má rakúska spoločnosť Trodat, ktorá určila trend vo výrobe najkvalitnejších odolných pečiatok.

Výroba pečiatok má za sebou už veľmi bohatú históriu. Už v období niekoľko tisíc rokov pred kristom sa začali v Indii používať prvé primitívne pečiatky. Vyrábali sa z bahna a farebný odtlačok pečiatky sa dal spraviť vďaka farbe vyrobenej z ovocia, kvetov, či kôry rôznych druhov rastlín.

Pečiatky sa odtláčali na papier, textílie a množstvo iných materiálov. V niektorých kultúrach ľudia používali na výrobu pečiatok kúsky kože vyrezané do požadovaného tvaru pečiatky.

Až do začiatku 19. storočia boli na výrobu pečiatok používané iné materiály ako guma, ktorá je súčasne najvyužívanejším materiálom. Vyrábali sa prevažne z ocele, medi, hojne z rôznych druhov zliatín, ale okrajovo aj z dreva. Prvá mechanická kovová pečiatka uzrelo svetlo sveta až v roku 1860.

Za históriou výroby gumových odtlačkov sa musíme vybrať do obdobia spred 500 rokmi. Počas druhej Kolumbovej cesty do Južnej Ameriky boli u domorodcov objavené pružné lopty vyrobené z vyschnutej živice stromov Cau-Uchu. Spočiatku chceli kaučuk použiť na výrobu nepremokavého plátna, ale jeho vlastnosti neboli uspokojivé. V roku 1839 tento problém vyriešil Charles Goodyear, ktorý náhodou zlial dokopy zmes kaučuku a síry.

Vďaka síre dokázal kaučuk stvrdnúť a jeho vlastnosti sa zmenili tak, že vznikla prvá guma. Bolo ju možné používať mnohokrát po sebe a v rôznych tepelných vlastnostiach bez výraznej zmeny vlastností.Tento proces si dal Charles Goodyear v roku 1844 patentovať a pomenoval ho vulkanizácia.

Už roku 1866 si newyorčan James Orton Woodruff požičal gumu od strýka, ktorý ju ako dentista používal na výrobu odtlačkov zubov. Woodruff s použitím tejto gumy a bežného atramentu vynašiel prvý gumový štočok pečiatky. Hoci sa vynálezcovi prvý štočok zničil pôsobením atramentu, týmto vynálezom vytvroil obrovský medzník vo výrobe pečiatok.

Postupne začala výroba pečiatok prekvitať a ako prvý to využil L.F.W. Dorman, ktorý rozbehol výrobu a pečiatky začal vyrábať komerčne. Výroba gumových štočkov bola pod jeho vedením veľmi efektívna a za krátky čas len v USA predal viac ako 4000 kusov.

Gumová textová plocha pečiatky bola onedlho rozšírená po celom svete a doposiaľ patrí medzi najpoužívanejšie spôsoby ako vytvoriť odtlačok pečiatky.

Postupne sa začali objavovať rôzne druhy pečiatok ako: číslovacie pečiatky, reliéfne pečiatky, dátumové pečiatky...

Azda najväčšiu zásluhu vo výrobe pečiatok vôbec má rakúska spoločnosť Trodat, ktorá ako prvá na svete začala vo výrobe mechaník pečiatok používať plast, až v roku 1976 uzrela svetlo sveta prvá samonamáčacia pečiatka. Samofarbiace pečiatky Trodat Printy sa tak bezprostredne po uvedení na trh stali svetovým bestsellerom, ktorého sa už po svete predalo 200 miliónov kusov.

V roku 1996 bola spoločnosťou Trodat uvedená na trh nová rada pečiatok Trodat Professional, ktorá určila trend vo výrobe najkvalitnejších odolných pečiatok.

V Roku 2005 spoločnosti Trotec a Trodat predstavili novú technológiu na výrobu viacfarebných odtlačkov pečiatok pod názvom Multi Color Impression. Týmto si postupne začali raziť cestu trhom aj farebné pečiatky.

Vývoj pečiatok sa nezastavil ani farebnými pečiatkami. V roku 2008 spoločnosť Trodat predstavila mobilnú pečiatku Trodat Printy Mobile, ktoré započali novú etapu vo vývoji praktických mobilných pečiatok na cesty a v roku 2011 Trodat Printy 4, ktoré sú oficiálne prvé pečiatky nezaťažujúce životné prostredie.


Návrat hore